Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου | Κερδίζει, ελπίζει… χάνει, χάνεται…

0

Ο «τελικός» είναι αύριο εκτός έδρας με τη Σουηδία | Μόνο με νίκη η Εθνική μας έχει ελπίδες πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ το 2022 | Το σημερινό και αυριανό πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης | Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις

Με τις αναμετρήσεις της 8ης αγωνιστικής, συνεχίζεται το διήμερο (σήμερα Δευτέρα 11 Οκτωβρίου και αύριο Τρίτη 12 Οκτωβρίου) η προκριματική φάση για πρόκριση στο Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Το πρόγραμμα έχει έντονο ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς η εθνική ομάδα, φιλοξενείται (αύριο Τρίτη 12 Οκτωβρίου) από την Σουηδία, σε μία αναμέτρηση που έχει χαρακτήρα τελικού.

Σε περίπτωση νίκης, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αποκτήσει ισχυρότατο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 2ης θέσης στον όμιλο, που ισοδυναμεί με συμμετοχή στα play offs πρόκρισης, ενώ με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, οι ελπίδες θα εκμηδενισθούν.

Στον άλλον -βαθμολογικά αδιάφορο- αγώνα του ομίλου, το Κόσοβο θα υποδεχθεί την Γεωργία, ενώ η πρωτοπόρος Ισπανία, έχει ρεπό.

Παράλληλα, η Αγγλία και η Δανία, αναζητούν νίκη-πρόκριση, φιλοξενώντας την Ουγγαρία και την Αυστρία αντίστοιχα και με βάση την μέχρι τώρα εικόνα τους, είναι τα ακλόνητα φαβορί για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Μάλιστα οι Δανοί, έχουν ως στόχο να διευρύνουν το απόλυτο βαθμολογικής συγκομιδής, καθώς μετρούν επτά νίκες σε ισάριθμα ματς, αλλά και να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, αφού στα πρώτα επτά ματς του ομίλου, έχουν σημειώσει 26 γκολ με μηδέν παθητικό!

Από το υπόλοιπα «ζευγάρια», ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Ουκρανία – Βοσνία, Εσθονία – Ουαλία, Κροατία – Σλοβακία, Σλοβενία – Ρωσία, Βόρεια Μακεδονία – Γερμανία και Ρουμανία – Αρμενία, ενώ το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

1ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Τρίτη 12/10/2021)

Πορτογαλία – Λουξεμβούργο (21:45 | COSMOTE SPORT 5 HD)

Σερβία – Αζερμπαϊτζάν

Ρεπό: Ιρλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Σερβία4-2-013-714
Πορτογαλία4-1-011-413
Λουξεμβούργο2-0-35-96
Ιρλανδία1-2-38-85
Αζερμπαϊτζάν0-1-53-121

 

2ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Τρίτη 12/10/2021)

Κόσοβο – Γεωργία

Σουηδία – ΕΛΛΑΔΑ (21:45 | COSMOTE SPORT 1 HD | OPEN TV)

Ρεπό: Ισπανία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Ισπανία4-1-113-513
Σουηδία4-0-110-312
ΕΛΛΑΔΑ2-3-07-49
Κόσοβο1-1-43-124
Γεωργία0-1-42-91

 

3ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Τρίτη 12/10/2021)

Βουλγαρία – Β. Ιρλανδία

Λιθουανία-Ελβετία (21:45 | COSMOTE SPORT 7 HD)

Ρεπό: Ιταλία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Ιταλία4-2-012-114
Ελβετία3-2-06-111
Β. Ιρλανδία1-2-24-55
Βουλγαρία1-2-34-95
Λιθουανία1-0-54-143

 

4ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Τρίτη 12/10/2021)

Καζακστάν – Φινλανδία (17:00 | COSMOTE SPORT 2 HD)

Ουκρανία – Βοσνία (21:45 | COSMOTE SPORT 9 HD)

Ρεπό: Γαλλία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Γαλλία3-3-08-312
Ουκρανία1-5-08-78
Βοσνία1-3-17-66
Φινλανδία1-2-25-75
Καζακστάν0-3-35-103

 

5ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Δευτέρα 11/10/2021)

Λευκορωσία – Τσεχία (21:45 | COSMOTE SPORT 9 HD)

Εσθονία – Ουαλία

Ρεπό: Βέλγιο

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Βέλγιο5-1-021-416
Τσεχία2-2-210-98
Ουαλία2-2-17-78
Εσθονία1-1-38-154
Λευκορωσία1-0-56-173

 

6ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Τρίτη 12/10/2021)

Δανία – Αυστρία (21:45 | COSMOTE SPORT 8 HD)

Ν. Φερόε – Σκωτία

Ισραήλ – Μολδαβία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Δανία7-0-026-021
Σκωτία4-2-112-714
Ισραήλ3-1-316-1410
Αυστρία3-1-311-1310
Ν. Φερόε1-1-54-164
Μολδαβία0-1-63-221

 

7ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Δευτέρα 11/10/2021)

Λετονία – Τουρκία (21:45 | COSMOTE SPORT 7 HD)

Ολλανδία – Γιβραλτάρ (21:45 | COSMOTE SPORT 4 HD)

Νορβηγία – Μαυροβούνιο

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Ολλανδία5-1-123-616
Νορβηγία4-2-113-614
Τουρκία3-3-117-1412
Μαυροβούνιο3-2-211-911
Λετονία1-2-47-115
Γιβραλτάρ0-0-73-280

 

8ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Δευτέρα 11/10/2021)

Κροατία – Σλοβακία (21:45 | COSMOTE SPORT 3 HD)

Κύπρος – Μάλτα (19:00 | COSMOTE SPORT 1 HD)

Σλοβενία – Ρωσία (21::45 | COSMOTE SPORT 5 HD)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Κροατία5-1-111-116
Ρωσία5-1-111-416
Σλοβενία3-1-38-710
Σλοβακία2-3-27-69
Μάλτα1-1-56-154
Κύπρος1-1-51-114

 

9ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Τρίτη 12/10/2021)

Αλβανία – Πολωνία (21:45 | COSMOTE SPORT 3 HD)

Αγγλία – Ουγγαρία (21:45 | COSMOTE SPORT 2 HD)

Σαν Μαρίνο – Ανδόρα

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Αγγλία6-1-023-219
Αλβανία5-0-211-615
Πολωνία4-2-124-814
Ουγγαρία3-1-312-1110
Ανδόρα1-0-64-193
Σαν Μαρίνο0-0-71-290

 

10ος Όμιλος

8η αγωνιστική (Δευτέρα 11/10/2021)

Ισλανδία – Λιχτενστάιν

Β. Μακεδονία – Γερμανία (21:45 | COSMOTE SPORT 1 HD)

Ρουμανία – Αρμενία (21:45 | COSMOTE SPORT 8 HD)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑΝ-Ι-ΗΓΚΟΛΒΑΘ.
Γερμανία6-0-119-318
Β. Μακεδονία3-3-115-612
Αρμενία3-3-18-1012
Ρουμανία3-1-310-810
Ισλανδία1-2-47-155
Λιχτενστάιν0-1-62-191

 

 

Το format των προκριματικών

Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Kύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ.

 

Κριτήρια ισοβαθμίας

1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων

2) Καλύτερη επίθεση

3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια

4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια

5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια

6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς

7) Βαθμολογία fair play

8) Κλήρωση