Ολυμπιάδα Τόκιο | Με άνεση η Σάκκαρη 2-0 τη Στογιάνοβιτς πέρασε στις «16»

0

Τι δήλωσε η Μαρία μετά τη νίκη – πρόκριση επί της Σέρβας | video

Η Μαρία Σάκκαρη δίχως να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα επικράτησε σήμερα 2-0 σετ της Νίνα Στογιάνοβιτς και προκρίθηκε στις «16» του Ολυμπιακού τουρνουά.

Πριν από την έναρξη του αγώνα η Μαρία Σάκκαρη θεωρούνταν απ’ όλους ως το μεγάλο φαβορί κόντρα στην Στογιάνοβιτς και εκείνη φρόντισε να τους επιβεβαιώσει.

Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα επικράτησε 2-0 σετ της Σέρβας

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη, κατάφερε να κάμψει εύκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 90 στον κόσμο, με 6-1 σε 31 λεπτά, ενώ και στο δεύτερο σετ κατάφερε να επικρατήσει άνετα με 6-2, σε 37 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς, μετά τη νίκη της το 2015 στο Μινσκ.

Στο video που ακολουθεί η Μαρία Σάκκαρη μιλά για τη νίκη της επί της Στογιάνοβιτς και την πρόκριση στον γ’ γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο…

Με Σβιτόλινα στον 3ο γύρο η Σάκκαρη

Η Ελίνα Σβιτόλινα θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στον τρίτο γύρο του μονού γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις του Τόκιο. Η Ουκρανή τενίστρια, η οποία είναι Νο 4 στο κυρίως ταμπλό, αντιμετώπισε σήμερα (26/7) την Αϊλα Τομλιάνοβιτς από την Αυστραλία, στο πλαίσιο του β΄ γύρου, και έχασε το πρώτο σετ με 6-4. Στη συνέχεια, όμως, η 26χρονη ανέβασε την απόδοσή της, πήρε τα επόμενα δύο σετ με 6-3, 6-4 και πανηγύρισε τη νίκη, μετά από «μάχη» που κράτησε 2 ώρες και 21 λεπτά.