Ολυμπιακοί Αγώνες, «Τόκιο 2020» | Οι ελληνικές συμμετοχές και το τηλεοπτικό πρόγραμμα, σήμερα 28/7

0

Σε πέντε αγωνίσματα θα λάβουν μέρος οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη 28 Ιουλίου, στην 6η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ξεχωρίζει η «μάχη» του Στέφανου Τσιτσιπά εναντίον του Γάλλου, Ουγκό Ιμπέρ στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τένις (EΡT1), ενώ λίγες ώρες αργότερα, ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις θα ενώσει τις δυνάμεις του με την Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο γύρο του μεικτού, εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς) (ΕΡΤ1).
Στην κολύμβηση, οι Απόστολος Παπαστάμος και Ανδρέας Βαζαίος θα «πέσουν» στον προκριματικό των 200μ. μεικτής ατομικής ανδρών (ΕΡΤ3), ενώ σε φουλ δράση θα είναι και οι Έλληνες ιστιοπλόοι, καθώς δίνουν τους δικούς τους αγώνες στις κατηγορίες τους, οι Βύρωνας Κοκκαλάνης, Κατερίνα Δίβαρη, Γιάννης Μιτάκης, Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής και οι Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη.

Οι Ελληνικές συμμετοχές της 6ης ημέρας

Τετάρτη 28 Ιουλίου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (ΕΡΤ3)
Διάρκεια αγώνων: 04:30-6:45 (EΡΤ3)
200μ. μεικτή ατομική ανδρών:
Προκριματικός – 2η σειρά: (13:58): Απόστολος Παπαστάμος
Προκριματικός – 5η σειρά (14:09): Ανδρέας Βαζαίος

ΤΕΝΙΣ (ΕΡΤ1)
Ariake Tennis Court 2
Τρίτος γύρος μονό ανδρών (06:30): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Ουγκό Ουμπέρ (Γαλλία)
Πρώτος γύρος μεικτού (10:00): Στέφανος Τσιτσιπάς/Μαρία Σάκκαρη εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (ΕΡΤ1, στιγμιότυπα στις 16:00)
Fujisawa
RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 6-8:30: Βύρωνας Κοκκαλάνης
RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 8:35-12:00: Κατερίνα Δίβαρη
Zushi
Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης
Enoshima
470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05): Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής
Enoshima
470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (08:35): Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (ΕΡΤ1)
Sea Forest Waterway
Δίκωπος: Ημιτελική σειρά (06:20): Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου

ΤΖΟΥΝΤΟ (ΕΡΤ2)
Nippon Budokan Mat 1
(05:00-08:30)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προκριματικός γύρος: Ελισάβετ Τελτσίδου (Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα η ώρα)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ρεπεσάζ
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Τελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

Το τηλεοπτικό πρόγραμμα

Τετάρτη 28 ΙΟΥΛΙΟΥ

Ολυμπιακοί Αγώνες, «Τόκιο 2020» | Οι ελληνικές συμμετοχές και το τηλεοπτικό πρόγραμμα, σήμερα 28/7

Σε πέντε αγωνίσματα θα λάβουν μέρος οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη 28 Ιουλίου, στην 6η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ξεχωρίζει η «μάχη» του Στέφανου Τσιτσιπά εναντίον του Γάλλου, Ουγκό Ιμπέρ στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τένις (EΡT1), ενώ λίγες ώρες αργότερα, ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις θα ενώσει τις δυνάμεις του με την Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο γύρο του μεικτού, εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς) (ΕΡΤ1).
Στην κολύμβηση, οι Απόστολος Παπαστάμος και Ανδρέας Βαζαίος θα «πέσουν» στον προκριματικό των 200μ. μεικτής ατομικής ανδρών (ΕΡΤ3), ενώ σε φουλ δράση θα είναι και οι Έλληνες ιστιοπλόοι, καθώς δίνουν τους δικούς τους αγώνες στις κατηγορίες τους, οι Βύρωνας Κοκκαλάνης, Κατερίνα Δίβαρη, Γιάννης Μιτάκης, Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής και οι Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη.

Οι Ελληνικές συμμετοχές της 6ης ημέρας
Τετάρτη 28 Ιουλίου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (ΕΡΤ3)
Διάρκεια αγώνων: 04:30-6:45 (EΡΤ3)
200μ. μεικτή ατομική ανδρών:
Προκριματικός – 2η σειρά: (13:58): Απόστολος Παπαστάμος
Προκριματικός – 5η σειρά (14:09): Ανδρέας Βαζαίος

ΤΕΝΙΣ (ΕΡΤ1)
Ariake Tennis Court 2
Τρίτος γύρος μονό ανδρών (06:30): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Ουγκό Ουμπέρ (Γαλλία)
Πρώτος γύρος μεικτού (10:00): Στέφανος Τσιτσιπάς/Μαρία Σάκκαρη εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (ΕΡΤ1, στιγμιότυπα στις 16:00)
Fujisawa
RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 6-8:30: Βύρωνας Κοκκαλάνης
RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 8:35-12:00: Κατερίνα Δίβαρη
Zushi
Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης
Enoshima
470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05): Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής
Enoshima
470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (08:35): Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (ΕΡΤ1)
Sea Forest Waterway
Δίκωπος: Ημιτελική σειρά (06:20): Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου

ΤΖΟΥΝΤΟ (ΕΡΤ2)
Nippon Budokan Mat 1
(05:00-08:30)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προκριματικός γύρος: Ελισάβετ Τελτσίδου (Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα η ώρα)
Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ρεπεσάζ
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Τελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων – Τετάρτη 28 Ιουλίου

02:00 | Eurosport 2
Σέρφινγκ

02:10 | ΕΡΤ1
Κωπηλασία – 4η ημέρα

02:30 | Eurosport 1
Κωπηλασία

03:00 | ΕΡΤ2
Μπιτς Βόλεϊ – Προκριματικά & Ζάπινγκ: Τζούντο: 90k Ανδρών, -70k Γυναικών & Ζάπινγκ: Ιστιοπλοΐα: 470 Ανδρών & Ζάπινγκ: Ιστιοπλοΐα: 470 Γυναικών

04:00 | Eurosport 2
Σέρφινγκ

04:00 | Eurosport 1
Κωπηλασία

04:30 | ΕΡΤ3
Κολύμβηση, 5η ημέρα, τελικοί

04:30 | Eurosport 1
Κολύμβηση, 5η ημέρα, τελικοί

06:30 | ΕΡΤ1
Τένις
Ούγκο Ούμπερ – Στέφανος Τσιτσιπάς
3ος γύρος Ανδρών – Προημιτελικά Γυναικών

06:45 | ΕΡΤ3
Τοξοβολία
Ατομικό Ανδρών – Γυναικών, Φάση των «32»

07:00 | ΕΡΤ2
Τζούντο, Πολεμικές Τέχνες

07:40 | Eurosport 2
ΗΠΑ – Ιράν
Μπάσκετ Ανδρών

07:40 | ΕΡΤ3
ΗΠΑ – Ιράν
Μπάσκετ Ανδρών

07:50 | ΕΡΤ2
Πόλο Γυναικών, Ουγγαρία – ΗΠΑ

08:00 | Eurosport 1
Ποδηλασία

09:00 | ΕΡΤ Sports 2
Πινγκ Πονγκ

09:00 | ΕΡΤ Sports 1
Πινγκ Πονγκ

09:40 | Eurosport 2
Μπιτς βόλεϊ

09:40 | ΕΡΤ3
Μπίτς Βόλεϊ
Προημιτελικά Ανδρών – Γυναικών

10:00 | ΕΡΤ1
Τένις: Μεικτό – Διπλό, Α’ Γύρος
ΚΑΝΑΔΑΣ: Φέλιξ Οζε Αλιασίμ, Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι – ΕΛΛΑΔΑ: Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη

11:00 | ΕΡΤ3
Ποδόσφαιρο
Σαουδική Αραβία – Βραζιλία

11:00 | Eurosport 2
Μπάσκετ 3×3
Ημιτελικά Ανδρών / Γυναικών

11:00 | ΕΡΤ1
Κολύμβηση
5η ημέρα, Τελικοί

12:30 | Eurosport 1
Πυγμαχία

13:00 | ΕΡΤ1
Απευθείας συνδέσεις – Επιλογές

13:00 | ΕΡΤ3
Κολύμβηση
5η ημέρα, προκριματικοί

13:15 | Eurosport 1
Ενόργανη γυμναστική

14:00 | ΕΡΤ Sports 2
Πινγκ Πονγκ
Προημιτελικά Ανδρών – Γυναικών

14:00 | ΕΡΤ Sports 1
Πινγκ Πονγκ
Προημιτελικά Ανδρών – Γυναικών

14:45 | Eurosport 2
Μπάσκετ 3×3

15:30 | ΕΡΤ3
Μπάσκετ
Τσεχία – Γαλλία

16:00 | ΕΡΤ2
Βόλεϊ Ανδρών
Βραζιλία – Ρωσία

16:10 | Eurosport 1
Βόλεϊ

17:00 | ΕΡΤ3
Βόλεϊ Γυναικών
Βραζιλία – Κίνα

17:00 | ΕΡΤ1
Περίληψη ημέρας

19:00 | ΕΡΤ1
Τόκιο 2020 – Εκπομπή

21:00 | ΕΡΤ3
Επιλογές